O veslování - pro každého
Jak na to?
Ano, veslovat může začít opravdu každý a kdykoliv... tedy pokud je mu alespoň 10 let a netrpí závažnou fyzickou indispozicí... pro začátek není nutné být ani v kondici, naopak! Právě díky veslování lze kondici získat!
Možná už jste četli našich 13 důvodů proč začít veslovat... Na začátku je vždy myšlenka, vize, představa... dovede si sami sebe (nebo své děti) představit, jak bezstarostně uháníte po vodě, jak tělo sílí a dostává se do kondice, začínáte rozumět pohybům svého těla při tomto sportu, uvádíte vše do rovnováhy...
Někdo může mít strach a obavy. Dává si otázky jako: Co když mi to nepůjde? Budu za hlupáka? Převrátím se? Utopím se!? Nebudu stačit ostatním!? Podobné nesmysly můžete rovnou pustit z hlavy. Nikdo neumí veslovat první den. Všechno se průběžně naučíte. Dlouhá vesla dávají rovnováhu, převrácená loď je výjimka. Nikdo se jakživ neutopil a chtít stačit ostatním může být i dobrá motivace.
Navíc jsou to špatné otázky, takže nemá význam je řešit. Dobré otázky vypadají jinak: Jak chci trávit svůj volný čas? Jak bych si přál(a), aby ho trávili mé děti? Jak získám kondici a zdraví? Kde se mohu uvolnit? Vybít energii? Načerpat energii? Získat sílu? Co pro sebe chci udělat? Jaké tělo chci mít? Jaké sportovní možnosti má mládež i dospělí v našem městě? Odpovědi nemusí být zrovna VESLOVÁNÍ, ale i mohou...
Máte-li zájem o veslování, klikněte na stránku Pro zájemce.
O veslování obecně
Veslování patří mezi silově vytrvalostní sporty, ve vrcholové podobě fyzicky náročné. Je příležitostí jak pro týmové sportovce při výkonech v kolektivních disciplinách, tak pro individualisty. Je jedním z mála sportů, které jsou součástí Olympijských her již od jejich počátku.
Oblíbeným cílem přípravy veslařů, jsou různé regaty po celé ČR, mistrovství republiky, oblastní přebory, ergoregaty... Závodit může každý člen veslařského klubu. Závodí se na vodě i na trenažérech na délkách 1000, 1500 a 2000 m, dle věkových kategorií. Jezdí se také sprinty 500 m a distanční závody 6000 m.
Podrobnosti o veslařských lodích
Skif [označení: 1x] je pro jednoho veslaře, má dvě vesla.
Dvojskif [2x] je pro dva, každý má dvě vesla. Veslař sedící blíže špičce lodi (tzv. háček) kormidluje loď a ohlíží se. Druhý veslař (štrok) udává tempo.
Dvojka [2-] je také pro dva, jen má každý pouze jedno veslo. Je o něco náročnější na techniku jízdy než dvojskif.
Párová čtyřka [4x] je pro čtyři. Každý má dvě vesla. Na místě prvním je opět háček, který se otáčí a hlásí směr. Na zádi sedí štrok, který určuje tempo lodi a kormidluje nohou. Dva prostřední veslaři jsou "motory".
Nepárová čtyřka [4-] je opět pro čtyři, každý má pouze jedno veslo. Zde se kategorie dělí na dva typy - s kormidelníkem (4+) a bez (4-).
Osma [8+] je pro osm závodníků. Každý má jedno veslo, loď má vždy ještě kormidelníka.